Wyróżnia się kilka podstawowych typów produkcji. Nie każdy pakiet oprogramowania obsługuje wszystkie typy. Ważne jest dokładne dobranie pakietu do charakteru procesu produkcyjnego w poszczególnych jednostkach organizacyjnych. Typy produkcji:
Opracowanie i realizacja projektów DTO (Design To Order) lub (Project To Order) to produkcja jednostkowa lub małoseryjna na indywidualne zamówienie klienta, często produktów opracowywanych dla konkretnego klienta np.: statek, krótka seria wyspecjalizowanych maszyn budowanych lub ciężkich pojazdów albo budynek. Konstrukcja i technologia są zwykle opracowywane indywidualnie dla konkretnego zlecenia klienta. Często są to projekty realizowane na podstawie początkowo niepełnych danych, poczynając od przygotowania oferty i jej wyceny, przez opracowanie budżetu i harmonogramu realizacji, a skończywszy na nadzorze nad realizacją i rozliczeniem kontraktu. Powtarzalność zamówień jest niewielka lub nawet żadna.
Produkcja wg specyfikacji klienta ETO (Engineering To Order) , to produkcja do zrealizowania której niezbędne jest opracowanie w znacznym zakresie od nowa konstrukcji i technologii, a także często zakupu matriałów. Każde zamówienie klienta powoduje powstanie nowych pozycji matriałowych, zestawień materiałowych oraz opisu operacji technologicznych. Klient zwykle zamawia wyroby przedsiębiorstwa z wykorzystaniem istniejących wariantów i opcji wykonywanych w seryjnie np. osprzęt dużych silników spalinowych lub zindywidualizowane opakowania Produkcja zleceniowa MTO (Make To Order), która polega na wytwarzaniu i montażu partiami produktów zwykle na magazyn na konkretne zlecenia produkcyjne uruchamiane w miarę potrzeb. Zlecenia mogą się powtarzać.
Produkcja powtarzalna - masowa, czyli wytwarzanie jednego lub wielu wyrobów według ustabilizowanej technologii na taśmach i gniazdach zorganizowanych przedmiotowo, tzn. ustawionych w linie tak, aby wytwarzać jeden wyrób lub rodzinę wyrobów. Przykładem może być produkcja części dla motoryzacji, lub montaż traktorów na taśmie w wymuszonym rytmie. Produkcja procesowa aparaturowa, w której w procesie fizyko-chemicznym lub biologicznym z jednego lub kilku składników powstaje jeden lub kilka produktów, z których zwykle jeden jest produktem podstawowym oraz kilka wyrobów uzupełniających o wartości użytecznej (koproduktów) i zwykle odpady (produkty uboczne), na utylizację których trzeba często ponieść dodatkowe koszty, występują też często tzw. składniki cykliczne np. katalizatory o ograniczonej żywotności. Jako przykład może służyć ropa naftowa, z której powstaje zwykle po przetworzeniu benzyna, jako produkt podstawowy oraz inne frakcje: nafta toluen itp. jako koprodukty. Odpadem zwykle są najcięższe frakcje. Innym przykładem może być wytwarzanie antybiotyków, w trakcie którego w kadziach na odpowiedniej pożywce powstają siłami natury antybiotyki. Odpady są to zwykle ścieki do utylizacji. Znakomita większość produkcji w przemyśle spożywczym to przynajmniej w pewnej części produkcja procesowa.
Produkcja mieszana. Często w przedsiębiorstwie początkowe etapy produkcji to produkcja procesowa na liniach lub w pojemnikach - reaktorach gdzie otrzymuje się półprodukty lub produkty. Są one następnie konfekcjonowane, zwykle napełnia się nimi opakowania takie jak butelki, opakowania lub beczki, a następnie są ekspediowane do klientów lub do magazynu.
Produkcja w przedsiębiorstwie zależnie od jego specyfiki może być zorganizowana i zarządzana jako:
- Sterowana przez technikę MPS / MRP
- Technikę JIT (just in time – dokładnie na czas), tzw. szczupłe zarządzanie (lean management, lean production)
- Może to być produkcja o charakterze przepływowym - masowym
- Zwykle jest to połączenie MRP i JIT Zarządzana przy użyciu zasad TOC (theory of constrains – teoria ograniczeń)
- Zarządzanie popytem w oparciu o prognozy
W poszczególnych oddziałach przedsiębiorstwa organizacja może być różna i w jednym przedsiębiorstwie mogą występować różne typy produkcji.